Ozonlama Nedir

Ozonlama Nedir
Bize Ulaşın : 0545 857 77 70
Konuya 5 Puan verildi

Ozonlama Nedir

Ozonlama nedir? Sorusuna kısaca Oksijenin ozon jeneratörü kullanılarak ozonlaştırılmasına yani  2 atomlu oksijenden 3 atomlu ozonun oluşturma işlemine ozonlama deniliyor.

Oksijen molekülü kararlı olmasına karşın ozon kararsız bir molekül olarak göze çarpıyor. 

Bilindiği gibi ozonun okside edici etkisi bulunuyor. Virüs ve bakterileri öldüren ozon tüm mikroorganizmalar ile toksinleri de okside ediyor.

Oda sıcaklığında renksiz, karakteristik ve kokusu bulunan bir gaz olan ozon, tüm dünyada içme suyu sağlayan arıtma tesislerinde yaygın olarak kullanılıyor.

Ozon doğal olarak fırtınalı havalardan sonra yüksek yerlerde ya da deniz kıyısında hissediliyor.

Yapay olarak oluşturulan ozon ise bir yerden diğer yere taşınamayacağı için kullanım yerinde ozonlama jeneratörleri kullanılarak oluşturuluyor.

Ozon gazının 1839 yılında Alman kimyacı tarafından bulunmasıyla dezenfeksiyon amacı ile kullanılmaya başlayan ozon gazı 1860 yılında Monaco’nun su arıtma tesislerinde kullanılmaya başlıyor.

Ozonlama yapılarak genelde sudaki zararlı bakterileri öldürmek ve mikrobik oluşumlara engel olmak için dezenfektan yapılması düşünülse de günümüzde sadece suda değil birçok sektörde kullanım alanı bulunuyor.

Özellikle temizlik sektöründe profesyonel temizlik firmaları tarafından rağbet görüyor. Ozon gazına aktif oksijen ismi de veriliyor.

Bilinen en eski mikrop öldürücü ve koku giderici olan ozon gazı canlıları güneşin radyasyon etkisinden koruma görevi de üstleniyor.

Doğal yöntemlerle yıldırımlar sonucu oluşan ozon havayı temizliyor.

Ozon gazının koruyucu ve temizleyici özelliği keşfedildiğinde ozonun bu özelliğinden yararlanmak için çok sayıda araştırma yapılmıştır.

Günümüzde ise ozon yapmak ve ozonun değişik alanlarda kullanılmasını sağlamak için ozon üretim teknolojileri geliştirilerek ozonun çeşitli alanlarda kullanımı sağlanmıştır.

Ozonlama yapılmadan önce mutlaka kapalı alan ise küf ve rutubet kokuları için bir ön önlem ve uygulama yapılması gerekmektedir.

Eğer nem gibi sorun var ise mutlaka bir nem alma kurutma cihazı ile nem alma uygulaması yapılması çok fazla faydalı olacaktır.

Ozonlama Faydaları
-
Güçlü bir dezenfektan olduğu için mikroplarla bakterileri ve virüsleri öldürüyor.
-Kötü kokulara sebep olan ve musluk suyunun içilmesine engel teşkil eden klor artıklarını temizleyerek çeşme suyunu arıtır ve içilmesini sağlar.
-Şehir suyunda bulunan istenmeyen tat ve kokuları giderir.
-Depodan ya da şebekeden gelen suyu sterilize ediyor
-Sudaki metalleri yok ederek suyun bulanıklığını gideriyor.
-Ozonlanmış su ile içilen kahve ya da çayın tadı daha güzel oluyor.
-Ozonlanan su yaklaşık olarak yarım saat bekletildiğinde ozon kokusu kalmıyor
-Ozonlama içme suyunun temizlenmesinde kullanılıyor.
-Ozonlama güçlü bir temizleyici olduğu için profesyonel temizlik hizmetlerinde de kullanılıyor.
-Sağlık sektöründe hastalıkların iyileştirilmesi için yardımcı tedavi yöntemi olarak kullanılıyor.
-Güzellik sektöründe cilt yenileyici olarak kullanılıyor ve cildi gençleştiriyor.
-Ozonlu su ile yıkanan taze sebzeler, et ile balık ve meyvelerin ozonlu su ile yıkandığında, gıda zehirlenmesine yol açabilecek mikropların öldüğü için bu tür sorunlarla karşılaşılmadığı görülmüştür.
-Gıdaların taze kalma süresini uzatıyor.
-Taze ürünlerin bozulmasına neden olan böcek ilacı ve benzeri zirai kimyasalları, katkı maddelerini ve kimyasalların etkilerini yok ediyor.
-Bakterileri temizlediği için kötü kokuları yok ediyor.
-Gıdaların işlenmeleri sırasında kullanılan suların bakterilerini temizlediği için kimyasal arıtmada kullanılıyor.
-Ozon dünyadaki en güçlü dezenfektan olduğu için yaşanılan ortamdaki bakterilerin temizliği, su arıtılması ya da diğer amaçlarla kullanım sırasında virüs, bakteri ya da mikropları yok eder.

Sonrasında ise oksijene dönüşür. Atık madde içermediği için ve bu özelliği sebebi ile çevre dostudur.

-Evcil hayvanlar ozonlu su ile yıkanılırsa derileri ile kürkleri sağlıklı ve temiz kalıyor
-Ozonlu su bitkilerdeki kök sürümlerini engellediği için bitkilerin ömrünü uzatıyor.

Ozonlama nedir? Ozonlama ne işe yarar? Gibi sorularınız varsa ve sektörünüzde profesyonel bir temizlik hizmeti almak istiyorsanız ozonlama tekniği ile yapılan temizliğin avantajlarından siz de faydalanabilirsiniz.

#ozonlama #ozonlamanedir #ozonlamaneişeyarar #kötükokualma #piskokualma

( Toplam Oy : 5 ) ( Oyveren : 1 ) ( ortalama : 125 )

  • Bizi Takip Edin : 
  • Ozonlama nedir? Sorusuna kısaca Oksijenin ozon jeneratörü kullanılarak yani iki atomlu oksijenden 3 atomlu ozonun oluşturma işlemine ozonlama denilir
  • CRN NEM KURUTMA