Ozonlama Ne İşe Yarar

Ozonlama Ne İşe Yarar
Bize Ulaşın : 0545 857 77 70
Konuya 5 Puan verildi

Ozonlama Ne İşe Yarar

Ozonlama ne işe yarar oksijen molekülünün 3 atomdan oluşmuş haline ozon gazı deniliyor.

2 atomdan oluşan oksijen molekülü ise atmosferde mevcut olan ve insanların nefes almasını başka bir deyişle yaşamasını sağlayan oksijen gazı oluyor.

Doğal olarak atmosferde bulunan ozon gazı, atmosferin en üst tabakasında yer alan mavi renkte ve keskin kokulu bir gazdır. Bu bölgeye ozon tabakası da deniliyor.

Ozon tabakasının kızılötesi ışınları engellediği ve canlıların da bu sayede yaşadığı düşünüldüğünde (Eğer ozon tabakası kızıl ötesi ışınları engellemeseydi dünyadaki her şey yanardı ve canlılar da yaşayamazdı)

Ozonun önemi bir kez daha ortaya çıkmasına rağmen kullanılan kokular, egzoz gazları, ev ve fabrikalardan çıkan dumanlar ozon tabakasını olumsuz olarak etkiliyor.

Ozon gazı bakterileri, virüsleri, mantarları ve küf gibi mikro organizmalara yaşam hakkı vermiyor ve çoğalmalarını engelliyor.

Ozonun bu özelliği kötü kokuların ve hijyenik olmayan oluşumların insan sağlığına verdiği olumsuz koşulları engelliyor.

Ozon, dünya yüzeyindeki en güçlü dezenfektan maddesi olduğu için birçok sektörde kullanılıyor.

Ozonun etkisi yapılan bir araştırmaya göre klordan 3000 kat daha fazla güçlü olduğundan dolayı su arıtma tesislerinde de kullanım alanına sahiptir.

1 gram ozonun 1 ton suda bulunan zararlı organizmaları kısa sürede öldürdüğü düşünüldüğünde ozonun gücü daha iyi anlaşılıyor.

Atmosferin üst tabakalarında ya da alçak tabakalarında oluşan fırtına ve şimşekler ile meydana gelen ozonu insanlar da teknolojinin imkanlarını kullanarak ozonlama makineleri ile oluşturuyor.

Ozonlama ne işe yarar? Sorusuna verilecek en iyi yanıt içme suları ile havada, yüzme havuzunda ve kötü kokulardan temizlikte dezenfeksiyon olarak kullanılmaya yarar cevabı vermek mümkündür.

Su ozonlama, hava ozonlama, havuz ozonlama, ozonun bakterilere küflere ve virüslere aynı zamanda da sigara ve benzeri şeylerin yaydığı kötü kokulara karşı kullanıldığında bunları giderici etkisi de bulunuyor.

Sağlık alanında ve güzellik sektöründe de kullanılan ozon, doğal bir arıtıcı olduğu için, güvenilir bir şekilde kullanılan en güçlü oksidan olduğundan dolayı, havuz gibi yerlerde kullanılan en sağlıklı dezenfektan özelliğinden, yan etkisi bulunmadığından ve çevre dostu olduğundan temizlik sektörü de dahil olmak üzere birçok sektörde yaygınlaşarak kullanılıyor.

Ozonun Faydaları
-Doğal ortamda oluşan yani atmosferde bulunan ozon insanları ölümcül radyasyondan kurtarıyor.
-Küf, rutubet, virüs ve bakterileri yok ederek hijyenik bir ortam sağlıyor.
-Kistleri, sporları, mayaları, fungusları ve benzerlerini yok ediyor.
-Havada bulunan yangın sonrası kokular ile duman, is, sigara kokusu gibi kokuları yok ediyor.
-Yağları ve benzerlerini elimine ediyor.
-Kükürt, demir, hidrojen sülfatı okside ediyor.
-Suyu içindeki zararlı bakterilerden temizliyor.
-Suyun berrak olmasını sağlıyor
-Suyu taze tutuyor.
-İnsanların cildini gençleştiriyor.
-Başta kanser olmak üzere bir çok hastalığa iyi geliyor.
Klor gibi kanserojen içerik taşımayan ozon için ozonlama ne işe yarar? Sorusunu soranlar, bu sorularının cevaplarını uygulamalı olarak alabilirler.

Bunun için ozon temizliği ile mekanları temizleyen temizlik firmamızın deneyimli elemanlarını aramaları yeterlidir. 

#ozonlama #ozon #ozonlamaneişeyarar #araçozonlama #tekstilozonlama #kötükokualma #piskokualma


Sonraki Sayfa :

Oda Nem Alma »
( Toplam Oy : 5 ) ( Oyveren : 1 ) ( ortalama : 125 )

  • Bizi Takip Edin : 
  • Ozonlama ne işe yarar? oksijen molekülünün 3 atomdan oluşmuş haline ozon gazı deniliyor. Ozon kötü koku diğer adı ile pis kokuları alır ortamı arındırır.
  • CRN NEM KURUTMA