Lütfen Bekleyin... Sayfa Yükleniyor

Crn Nem Alma Kurutma

Neden Ozonlama Yapılır
Neden Ozonlama Yapılır

Neden Ozonlama Yapılır

Neden Ozonlama Yapılır, ozonlamaya kaba tabir ile 2 atomu bulunan oksijene bir atom daha ekleyerek ozon haline getirme işlemi diyebiliriz.

Ozonlama sterilizasyon sağlama ve suda bulunan zararlı bakterileri öldürerek suyu temizlemek ve dezenfektan olarak ozon gazının kullanılması için yapılıyor.

Neden ozonlama yapılır? Sorusunun tek cevabı suyun temizlenmesi olmuyor. Çeşitli sektörlerde sterilizasyon sağlama için kullanılan ozon gazı, sağlık sektöründe de kullanılıyor.

Ozon gazı temizlik sektöründe de temizlik firmaları tarafından koku giderici ve temizleme yöntemi olarak da kullanılıyor.

Ozon, aktif oksijen olarak da biliniyor. Doğada bulunan bu özel molekül mucizevi özelliği sayesinde sadece temizlik amacıyla değil sağlık ve güzellik sektöründe de kullanılıyor.

Doğal bir temizleyici olan ozon molekülü üç oksijen atomundan meydana geliyor. 

Doğada genellikle yağmurdan ve fırtınalardan sonra oluşan ozonun temiz ve taze bir kokusu bulunuyor.

Atmosferin dışında ultraviyole ışınları, alçak kısımlarda ise yıldırım ile şimşeklerin etkisi ile doğal olarak oluşan ozon, günümüzde ozonlama sistemi yaratan ozonlama makineleri tarafından da insanlar eli ile yapılıyor.

Ozon tabakasının dünya üzerindeki yaşamın devamı konusunda oynadığı rolü düşündüğümüzde ozon, ozonlama ya da ozon gazının önemi daha iyi kavranıyor.
Ozonun depolanma özelliği olmadığı için ozonlama işlemi ozonun kullanılacağı yerde yapılması yani ozon gazının nerede kullanılacaksa orada üretilmesi gerekiyor. 

Ozonun depolanamama sebebi ise stabil bir gaz olmamasından kaynaklanıyor.

Neden ozonlama yapılır? Bunu daha iyi kavrayabilmek için ozon gazının faydalarını bilmekte fayda bulunuyor.

Ozon uygulaması gerçekten pis koku alma uygulamalarında tartışmasız bir işlem fakat nem gibi ortamlar için direk ozon yapılması yeterli olmayacak olup nem sorunu giderilmediğinde küf gibi koku tekrarlayacaktır.

Bu sebeple ozon öncesi bu nem ve küf gibi sorunu gidermek gerekir bu yüzden mutlaka ilk olarak nem alma işlemi ve sonrası nem kurutma yapılır bu nem kurutma cihazı ile olmaktadır.

Ozonlama faydaları
-Kanser başta olmak üzere çok çeşitli sağlık problemlerinde olumlu etkisi olduğu için sağlık sektöründe kullanılıyor.
-Mikropları öldürücü etkisi olduğu için su arıtma tesislerinde kullanılıyor.
-Cildi gençleştirici etkisi olduğu için güzellik sektöründe kullanılıyor.
-Küf, bakteri ve organizmaları öldürdüğü ve bunların yaydığı pis kokuları temizlediği için temizlik sektöründe kullanılıyor.
-Dezenfektan etkisi olduğu için tekstil, gıda, sağlık, lojistik ve benzeri sektörlerde alternatifsiz bir şekilde dezenfektan olarak kullanılıyor.
Birçok faydası olan ozonun olumsuz özellikleri de bulunuyor.

Örneğin bilinçsiz olarak kullanılan ozon karaciğer başta olmak üzere insan sağlığına zararlı oluyor.

0.12 düzeyini aşmadığı sürece birçok avantajı olan ozon 0.12 seviyeyi aştığı zaman insan sağlığına zararlı gaz olarak görülüyor.

Neden ozonlama yapılır? Sorusunu pratikte işyerinizde ya da evinizde temizlik amacıyla uygulamak ve ozonun avantajlarını yerinde görmek istiyorsanız profesyonel kadromuz ile hizmetinizdeyiz.

#nedenozonlamayapılır #ozonlama #ozon #ozonlamafaydaları #nemalma #nemkurutma